Liposuction Nedir?

Bölgesel Yağ Aldırma
Liposuction Nedir, Nasıl Yapılır?
Mayıs 9, 2017
Burun Estetiği Şekilleri
Mayıs 11, 2017
Liposuction

Liposuction (Yağ Aldırma) Nedir?

Liposuction, cilt ve kas arasında bulunan fazla yağ birikiminin alınarak vücut konturunun düzeltildiği cerrahi bir işlemdir. Teknik olarak güçlü bir emiş pompasına bağlı olan kanül, derideki küçük insizyonlar yoluyla yağ içine sokulur ve kanül, yağ yoluyla küçük tüneller oluşturduğundan emilerek alınır.

Kilo aldığımızda vücudumuzdaki yağ hücrelerinin hacim ve sayısı artmaktadır. Liposuction da bu yağ hücrelerinin sayısını azaltarak etki göstermektedir. Her bir işlemde alınan yağ miktarı, alanın görünümüne ve hacmine bağlıdır. Yağ alımı sonrası ortaya çıkan vücut konturundaki değişiklikler, yani yeni vücut hatları genellikle kalıcıdır. Tabi ki kilo alımı olmadığı sürece.
Liposuction, vücut şekillendirme amaçlı yapılan cerrahi işlemler arasında en fazla tercih edilen işlemdir. Ancak unutulmamalıdır ki, bu bir zayıflama yöntemi değil, vücut şekillendirme yöntemidir.

Liposuction Kimlere Yapılır?

Diyet ve egzersize rağmen bir türlü gitmeyen, yerleşmiş bölgesel yağ şikayeti bulunan kişilerin tercih ettiği bir işlemdir. Bu yöntem için en uygun hastalar cilt elastikiyeti iyi olan, bölgesel cilt altı yağlı dokusunda artma olan fakat cilt fazlalığı olmayan hastalardır. Bu şartların uygun olmadığı bazı durumlarda bölgesel yağ alma tek başına yeterli olmayabilir ve hastanın bu işlemin yanında karın germe, uyluk, kol, bacak germe gibi işlemleri de yaptırması gerekebilmektedir. Hamilelik döneminde veya emzirme döneminde olan kişilere tavsiye edilmemektedir. Bunun dışında da herhangi bir sağlık problemi olan hastaların bunu mutlaka estetik cerrahlarıyla görüşmeleri gerekmektedir.

Liposuction Hangi Bölgelere Yapılır?

Yağların yoğun ve rahatsız edici şekilde bulunduğu, diyet ve egzersize karşı dirençli olan hemen her bölgede yapılabilmektedir. Ancak en yoğun yapıldığı yerler karın, uyluk, kol, bacak, kalça, sırt ve çene altı bölgeleridir. Ayrıca hastadan alınan yağ, uygun ortamda birtakım işlemlerden geçirilerek hastada ihtiyaç duyulan bölgeye tekrardan verilebilmektedir. Bu işleme de “Yağ Enjeksiyonu” denmektedir.

Liposuction Nasıl Yapılır?

Derin ve yüzeysel iki cilt altı yağ tabakası vardır. Liposuction işlemi (aynı zamanda lipoplasti veya emme lipektomi olarak da bilinir) sırasında, küçük bir insizyon yapılır ve derin yağ tabakasına içi boş bir tüp (kanül) yerleştirilir. Tipik bir prosedürde, kanül yağ tabakasından itilir ve çekilir. Kanül hareket ettikçe yağ hücrelerini parçalara ayırır ve bir vakum pompası veya şırınga ile emerek yağları uzaklaştırır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Randevu