Brezilya Poposu Estetiği

Brezilya Poposu Estetiği (BBL, Brazilian Butt Lift, 360 Body Shaping, 360 Body Sculpture)

Yıllar öncesinde bu işlemin henüz adı bile yok iken, brezilya poposu estetiği günümüzde bir anda çok popüler olmuş ve yüksek talep gören bir işlem haline gelmiştir. Temelde iki işlemin birleşiminden oluşur.

  1. Agresif liposuction
  2. Yağ enjeksiyonu

Bunlardan yağ enjeksiyonu daha ön planda gibi görünse de bu çok yaygın bir yanlıştır. Çünkü bize asıl sonucu veren işlem agresif liposuction dır, yağ enjeksiyonu sadece yardımcı bir prosedürdür. Yüksek miktarlarda agresif yağ enjeksiyonu tehlikeli komplikasyonlara sebep olabilir. Bu yüzden temel hedef kesinlikle agresif yağ enjeksiyonu değildir. Temel hedef gövdeye agresif liposuction ve popoya yeteri kadar yağ enjeksiyonudur.

Eskiden komplikasyonlarının göreceli olarak yüksek olması nedeniyle liposuction işlemi daha konservatif ve yüzeyel yapılırdı. Zamanla teknolojinin ve liposuction tekniklerinin de ileri derecede gelişmesiyle birlikte çok daha güvenli şartlarda daha derin, etkili ve agresif liposuction yapılarak cilt altı yağlı dokunun özellikle spesifik bölgelerde neredeyse tamamına yakınının alınabilmesi mümkün olmaya başladı. Tarif edilen “agresif liposuction teknikleri” yapılabildikten sonra ancak BBL ameliyatı çok iyi sonuçlar vermeye başladı ve bu denli talep görür hale geldi.

Ameliyat öncesinde tıpkı diğer ameliyatlarda olduğu gibi hastaların detaylı tıbbi özgeçmiş sorgulaması ve detaylı vücut değerlendirmesi yapılır. Tıbbi özgeçmişinde veya değerlendirmesinde herhangi bir engel durumu olanlara ameliyat önerilmez. Daha sonra ameliyat öncesi gerekli testler yapılır ve eğer bu testlerde de sorun yok ise diğer güvenlik önlemleri (anestezi konsültasyonu, antiemboli çorabı, profilaktik antibiyotik, antiemboli ilaçları vs) alınır. gerekli çizim ve fotoğraflamalar yapıldıktan sonra hasta ameliyata alınır. Ameliyat tam teşekküllü hastanede ve genel anestezi aBreltında yapılır.

Brezilya Poposu

Brezilya Poposu

Ameliyatın ilk aşaması agresif liposuction dır. Hastanın fazlalığı olan yağlı dokularına küçük deliklerden tumescent solüsyon verilir ve sonrasında agresif liposuction yapılır. Liposuction tüm gövdeye çepeçevre ve eğer gerekli ise vücudun diğer kısımlarına (kol, gıdı, uyluk, basen vs) da yapılır. Arkada bel bölgesinde bel gamzesi (Venüs gamzesi), karında ise karın kaslarının (two pack) definisyonu belirginleştirilir. Agresif liposuction ile bölgesel yağlı doku kalınlığı bölgesine göre değişmekle birlikte % 60-90 arasında azaltılır ve bu sayede bel bölgesinde çevresel olarak çok belirgin incelme elde edilir. Bel kavisleri çok daha net olarak ortaya çıkarılır.

İkinci aşamada ise popo ve yanlardaki deformite ve düzleşmeyi gidermek ve daha yuvarlak kum saati şeklinde bir gövde oluşturmak için saflaştırılan yağlı dokunun popoya enjeksiyonudur. Elde edilen yağ grefti cilt ile kas fasyası arasındaki yağlı dokuya gerekli miktarda enjekte edilir ve mevcut deformite ve yetersizlikler giderilmeye çalışılır. Bu sayede popo da daha yuvarlak hatlar kazanarak daha doğal görünür hale gelir. 

Önemli not: Yağ enjeksiyonu sonrasındaki ciddi komplikasyonlar kas içi ve/veya çok yüksek miktarlarda yağ enjeksiyonu yapılan durumlarda çok daha yüksek oranda görülür. Bu yüzden maksimum hasta güvenliği için kas içi enjeksiyonlardan ve çok yüksek miktarlardaki yağ enjeksiyonlarından kaçınılmalıdır.

Ameliyattan birkaç saat sonra hasta mobilize edilir ve bir gece hastanede kalır, ertesi gün kontrolü yapılarak reçetesi düzenlenerek taburcu edilir. 2-3 gün içerisinde tüm drenler çıkarılır. Drenler çıkarıldıktan sonra banyo yapılabilir. Banyo esnasında uygulanması için bazı özel drenaj masajları önerilir. Ameliyat sonrasında şiddetli ağrı beklenmez, mevcut olan ağrı da birkaç gün içerisinde belirgin şekilde azalır ve bu esnada kuvvetli ağrı kesiciler ile hastalara destek olunur. Bir hafta sonra işe geri dönülür. Erken dönemde (ilk iki ay) yağ enjeksiyonu yapılan bölgenin baskı ve basınçtan korunması gerekir. Yaklaşık bir ay korse kullanımı önerilir.

Randevu