Bişektomi

Bişektomi (Buccal Fat Removal – Bichat Yağ Yastıkçığı Alınması)

Bichat yağ yastıkçığı anatomik olarak elmacık kemiğinin altından yanak orta kısmına doğru uzanan yağlı dokudan oluşan bir yapıdır. Bebeklerde çok belirgindir ve yaş ilerledikçe atrofiye uğrar. Bazen bazı kişilerde yeterince küçülmez ve kişi kilolu olmamasına rağmen yüzü şişman ve yuvarlak görünebilir. Bu durumda yanaklardaki bu kilolu görüntüyü azaltmak için bichat yağ yastıkçığını kısmen veya tamamen çıkarmak belirgin şekilde işe yarar.

Bişektomi

Bişektomi

İşlem öncesinde tıpkı diğer ameliyatlarda olduğu gibi genel medikal sorgulama yapılır ve gerekli önlemler alındıktan sonra hasta ameliyat için uygun ise ameliyat hazırlıkları yapılır. Müdahale tamamen steril şartlarda ve ameliyathanede genel veya lokal anestezi ile yapılır. Diğer ameliyatlar (burun, çene ucu, göz kapağı vs) ile kombine edilebilir. Yüze daha üçgen ve hoş bir görüntü kazandırmak için elmacık dolgusu, masseter kas botoksu, çene kenarına ve çene ucuna dolgu uygulaması ile de kombine edilebilir.

Bişektomi operasyonu; ağız içerisinden yaklaşık 1 cm lik insizyon ile yapılır ve yaklaşık 15 dakika sürer. Ciltte herhangi bir kesi yapılmadığı için herhangi bir ize sebep olmaz. Hastanede yatış gerektirmez, ameliyat bitiminden birkaç saat sonra hastalar taburcu edilir ve ertesi gün günlük yaşantıya dönülebilir. Ameliyat sonrasında ciddi ağrı beklenmez.

Ameliyattan sonra gerekli antibiyotik, ağrı kesici ve gargaralar kullandırılır. İlk üç gün sıvı ve yumuşak gıda önerilir. İlk üç gün artan ödem, 7-10 günde geriler. İşlemin yanaktaki küçülme etkisi 3-6 ay arasında  tamamen ortaya çıkar.

Randevu