Alın Germe ve Kaş Asma

YÜZ ESTETİĞİ


Alın germe ve kaş asma kimlere yapılabilir?

İlerleyen yaş ile birlikte diğer dokularda olduğu gibi alın bölgesi ve kaşlar da yer çekimine yenik düşerek aşağı doğru yer değiştirir. Alın ve göz çevresindeki mimik kaslarının hareketinden ötürü alın ve göz çevresinde belirgin çizgiler ortaya çıkar. Tüm bu etkiler yaşlı, yorgun ve kızgın bir yüz ifadesine neden olur. Alın germe ve kaş asma gibi prosedürler genelde beraber yapılan ameliyatlardır ve sıklıkla göz kapağı estetiği ve/veya yüz germe ameliyatı ile beraber kombine olarak uygulanabilir.

Ameliyat esnasında neler yapılır?

Ameliyat sedasyon destekli lokal anestezi veya genel anestezi altında yapılabilir. En sık olarak uygulanan üç yöntem vardır. Alın ile ilgili problemi olmayan, sadece kaş kaldırma isteyen hastalarda endoskopik kaş asma yöntemleri uygulanabilir. Bu teknikte saçlı deride yapılan birkaç adet 1-2 cm lik kesiler ile ameliyat yapılır. Bu yöntemin dezavantajı erken dönemde nüks ihtimalinin daha yüksek olmasıdır. Diğer iki yaklaşımda hem alındaki çizgilenmeler düzeltilebilir hem de kaş asma işlemi yapılabilir ve bunlarda nüks görülme ihtimali daha düşüktür. Yöntemlerden ilki alın saç çizgisi üzerinde, ikincisi ise alın saç çizgisinin 5 cm gerisinde iki kulak arası mesafede kesi hattına neden olan yöntemlerdir. İlk yöntemde alın saç çizgisinin yeri değişmez ve alında uyuşukluğa daha az sebep olur, ancak görülebilir bir iz oluşabilir. İkinci yöntemde ise kesi hattı saçlı deri içerisinde olduğu için dışarıdan görülmez, ancak alın saç çizgisi yukarı doğru yer değiştirebilir ve alındaki uyuşukluk daha uzun sürer. Hastanın ihtiyacına göre en uygun yönteme hasta ile birlikte karar verilir.

Ameliyat sonrası bakım nasıldır?

Hastalar aynı gün veya ameliyatın ertesi günü taburcu edilir. Buz uygulaması önerilebilir. Birkaç gün içerisinde günlük yaşantıya dönülebilir. 2-3 hafta sonra egzersizlere başlanabilir.

Mehmet Ersin Gönüllü ile Alın Germe, Kaş Germe yaptırmak için iletişime geçiniz.

Randevu